Tag Archives: tashia peterman

Thank You to All!

“The heART of Orange County All Media 2019” Juried Exhibit drew a crowd

 

With our whole heART, we thank you! From the zillions of guests attending, our 64 talented artists, TACFA’s outstanding volunteers, the support of Enderle Center, to our thoughtful judge, Barbara Thompson….we couldn’t ask for more!

The 99 piece exhibit is an interesting mix of style, subject, & medium representing many of the best artists in Orange County. With careful deliberation, Barbara selected her prize-winners in three categories: Contemporary Craft, Contemporary, and Traditional. Sharyn Cable of Enderle Center, one of our generous sponsors, also contributed “Enderle Choice” awards. Congratulations to all!

BTW, TACFA’s Broadway in the Park production will be “West Side Story”. We are hoping Rita Moreno will reprise her role!

If you couldn’t join us on Saturday here they are, the prize-winning artworks from The heART of Orange County All Media 2019″.

To see all works on-line click this link.

Even more heARTistry happening here!

Artist Demonstrations
Saturday, May 11th    1pm – 5pm
Featuring these heARTful artists confirmed to date…

Loretta Alvarado · Roger Bennett ·  Steve Bjorkman ·  Suzanne Currie ·  Lisa Dallendorfer · Dori Dewberry · Jean-Louis Domerego  Joanna Craft · Steve Kell · Prerana Kulkarni ·  Julie Leah ·  Jason Li · Ian Montelongo  · Marilee Nielsen · Patricia Prescott · Pete Roberts · Janine Salzman · Janet Seward · Teri Starkweather ·  Kim VanDerHoek · Sabrina Weld
More TBA

Enderle Center Awards

Honorable Mention:


“Gipsy Lady”    Janine Salzman, oil

Honorable Mention:

“Inspired by Frieda”    Julie Leah, fiber

Enderle Center Choice Award:

“Indian Bride”    Maaria Kader, scratchboard

Contemporary Craft

Honorable Mention:

“Malachite Inlay Lidded Box”    Tom Borusky, wood

Honorable Mention:

“Untitled”    Nick Capaci, fused glass

Honorable Mention:

“Sycamore Bowl w/ Brass”    Michael Evans, wood

Third Place:

“Spring Pendant”    Monique Selwitz, jewelry

Second Place:

“Flights of Fancy: Release”    Randy Au, ceramic

First Place:

“The Dance”    Christine Head, fused glass

Traditional

Honorable Mention:

“Mirror Lake, Yosemite National Park, CA”    Roger Bennett,  photography

Honorable Mention:

“Green Pears on Linen”    Amanda Fish, oil 

Honorable Mention:

“Indian Bride”    Maaria Kader, scratchboard

Honorable Mention:

“Sunlight and Shadows”    John Sawyer, oil

Honorable Mention:

“The Gift Box”    Marie Tippets, pastel

Third Place:

“Floating Leaves”    Jason Li, watercolor

Second Place:

“Run of the Mill”    Greg LaRock, oil

First Place:

“Sycamore Twilight”    Jim Wodark, oil

Contemporary

Honorable Mention:

“Connectivity 1”    Katlin Evans, mixed media

Honorable Mention:

“L.A. Basin”    Steve Kell, oil

Honorable Mention:

“Golden Hills”    Konnie Kim, oil

Honorable Mention:

“Augmentation” Karen Liba, acrylic

Honorable Mention:

“Outdoor Fashion”    Pamela Panattoni, oil

Third Place:

“At MoMA with Andy”    Nancy Egan, oil 

Second Place:

“Alice”    Kara Bullock, oil

First Place:

“L.A. River Bridges”    Kim VanDerHoek, oil

Best of Show:

“Afternoon Walk”    Patricia Prescott Sueme, pastel

It’s hard to imagine a better show next year…but we are thinking!